O ájurvédě v krátkosti

Ájurvéda je více než 5000 let starý systém celostní medicíny a životního stylu, jehož kolébkou je Indie. Dle některých zdrojů je za místo vzniku ájúrvédy považován právě stát Kérala na jihu Indie. 

Ájurvéda je založena na starých védských tradicích, dle kterých je vše na tomto světě tvořeno z pěti elementů - vzduchu, éteru (prostor), ohně, vody a země. V lidském těle se těchto pět elementů z hlediska ájúrvédy projevuje ve formě tří základních energetických charakteristik - váta, pitta, kapha a to následujícím způsobem:

 

váta - vzduch a éter

pitta - oheň a voda

kapha - voda a země

 

Každý člověk se narodí se zcela specifickou rovnováhou těchto tří energií (tridóša), které se ale během života (působením vnějších vlivů, stresu, životního stylu, stravy…) mění. Cílem ájúrvédských doktorů a lidí praktikujících ájúrvédu je snažit se dosáhnout co nejvyšší rovnováhy, díky čemuž naše tělo i duše zůstávají zdravé a dobře fungují. Pro lepší představu o tom, co jednotlivé energie prezentují a jak se přítomnost nebo naopak nedostatek určitých energií na našem těle i mysli odráží si můžete pročíst následující tabulku.

Tridóšou ovšem ájurvédské vědění zdaleka nekončí. Ájúrvédští doktoří musí mít přehled o spoustě jiných faktorů týkajících se našeho těla i mysli z hlediska starého ájúrvédského učení, o nekonečném množství bylinek, koření a jejich léčivých účincích a v dnešní době patří k jejich studiu taktéž znalosti moderní medicíny.

Pro lidi, kteří se rozhodnou praktiovat ájúrvédu ovšem stačí pro začátek pár základních pravidel, která Vám do začátku poradí každý ájúrvédský doktor: 

 

  • snažte se vstávat vždy ve stejnou denní hodinu

  • jezte každý den pravidelně a mezi jednotlivými jídly si nechávejte asi čtyři hodiny čas, aby Vaše tělo stihlo vytrávit

  • denně se věnujte pohybu

  • stravujte se zdravě z čerstvých potravin, vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám

  • nezapomínejte dbát i o svou mysl, nejlépe pravidelnými meditacemi

  • dostatečně odpočívejte a choďte spát pokud možno také ve stejnou dobu každý den

  • čas od času si dopřejte masáž kvalitními oleji, popřípadě používejte přírodní rostlinné oleje k natírání pokožky